AVM yıkıp Meydan yapan tek Belediye

AVM yıkıp Meydan yapan tek Belediye

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte yeşil alanı arttırmak amacıyla yeşil seferberlik ilan etti, çarpık kentleşme sonucunda kentin grileştirilen çehresini, yeşille buluşturdu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte yeşil alanı arttırmak amacıyla yeşil seferberlik ilan etti, çarpık kentleşme sonucunda kentin grileştirilen çehresini, yeşille buluşturdu.

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçe Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, 2014-2018 yıllarında yaklaşık 3 milyon 500 bin metrekare alanı yeşille bezedi, kentin nefes almasını sağladı, yeşil projelerle göz doldurdu.

 

KİTAP KAFE VE MEYDAN YAPILDI

 

Şehrin göbeğindeki Alışveriş Merkezi’ni (AVM) yıkarak onun yerine meydan ve meydan içerisine kitap kafe kuran tek belediye olma özelliğini taşıyan Büyükşehir Belediyesi, eğitime katkı sunmak için 2014-2018 yıllarında 3 kütüphane ve 3 kitap kafeyi hizmete aldı. Gençlere yönelik koruyucu, önleyici, kültürel ve sosyal projelerle geniş alanlar açan Büyükşehir, Alışveriş Merkezi, yıkıp onun yerine 160 araç kapasiteli çift katlı otopark üzerine kitap kafe yaptı. 100’üncü Yıl Parkı içerisine Türkiye'nin ilk uygulamalı çocuk kütüphanesi niteliğini taşıyan Gaziantep Çocuk Kütüphanesi’ni hizmete açan Büyükşehir, yaptığı yeni parkların içerisine, kitap kafeler kurdu. Çınarlı Meydanı, Kavaklık Parkı ve Düztepe Çamlık Parkı içerisindeki kitap kafeler, eğitim camiasının hizmetine sunuldu. Büyükşehir, Gaziantep Üniversitesi’ne “Kültür Merkezi” açtı, kültür merkezleriyle de öğrencilere destek oldu.

 

HASAN CELAL GÜZEL MİLLET BAHÇESİ

Yeşil alanların artmasına ilişkin çalışmalarla göze batan Büyükşehir Belediyesi, Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi’ni hizmete aldı. Bahçenin içerisinde, çocuk kütüphanesi, yarı olimpik yüzme havuzu, paten ve kaykay kullanan gençler için skate park, kafeteryalar, mescit, tuvaletler, soyunma ve hakem odası yer aldı. Profesyonel futbol sahası, basketbol sahası, voleybol sahası ve tenis kordu yapılan alan, koşu ve bisiklet parkuruyla sınırlandı. Çocuklara trafik eğitimi verilecek alanda, çeşitli oyun grupları konuşlandırıldı.

 

FISTIK PARK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü’nün yerini Fıstık Park’a dönüştürdü. “Fıstık Park Projesi”ni hayata geçiren Büyükşehir, Gaziantep’in simgesi olan fıstık ağaçlarını halka açtı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında Fidanlık Mahallesi’nde yer alan 146 bin 865 metrekare alandaki Fıstık Araştırma arazisinin 55 bin metrekarelik birinci etap kısmında “Fıstık Park” yapıldı. Birinci etabın 30 bin metrekaresinde; Fıstık Araştırma Enstitüsünün araştırma ve geliştirme çalışmaları yaptığı fıstık, badem gibi meyve ağacı ve 25 bin metrekarelik kısmında Gaziantep Büyükşehir Belediyesince yapılan park, meydan ve sosyal donatı alanları yer aldı. 17 metre yüksekliğinde fıstık tanesi formunda sergi salonu, doğal çim çatılı kafe binası, ofis binası, kır kafesi, ıslak hacim ve güvenlik binası, su deposu, fidan aşı depoları, giriş tagı, su kuyusu sundurması, Fıstık Araştırma Enstitüsü kullanımına bırakılacak 2 adet depo binaları bulundu. Fıstık Parkı’nda Dünya’nın ilk ve tek Fıstık Müzesi yapıldı. Fıstığın yaş, kuru, kabuklu, kabuksuz olmak üzere birçok çeşidiyle fıstıktan elde edilen ürünlerin sergilendiği müzede, fıstığın tarihçesi anlatıldı.

 

GAZİANTEP MİLLET BAHÇESİ

Yıkılan Gaziantep Kamil Ocak Stadyumu’nun alanı; 100’üncü Yıl Parkı ve Alleben Deresi’nin devamlılığını sağlayacak. Türk bahçelerine referans veren, aynı zamanda Gaziantep iklim, coğrafya ve kültürüne uygun Millet Bahçesi Projesi tasarlanacak. 130 bin 158 metrekare alana sahip olacak projenin, 78 bin 960 metrekaresine inşaat alanı kurulacak. 23 bin 136 metrekare oturum alanı olan projede, 66 bin 130 metrekareye yeşil alanla renklenecek. Projede yüzde 17 yapılar, yüzde 51 yeşil alanıyla yüzde 32 meydan, avlu ve sirkülasyona yer verilecek.

14.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz