Medical Park Covid-19 Pandemisinde kanser tedavisini anlattı

Medical Park Covid-19 Pandemisinde kanser tedavisini anlattı

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökmen Aktaş, Covid-19 salgınının, tüm dünyayı kasıp kavurarak ve hayatın her yönünü etkileyerek, korku ve endişe yaratmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Medical Park Gaziantep Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökmen Aktaş, Covid-19 salgın sürecinde kanser hastalarının enfekte olma olasılığının genel popülasyona göre iki kat daha fazla olduğunu açıkladı. Aktaş, “Enfekte olan hastaların ölme olasılığı önemli ölçüde daha yüksektir” dedi.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökmen Aktaş, Covid-19 salgınının, tüm dünyayı kasıp kavurarak ve hayatın her yönünü etkileyerek, korku ve endişe yaratmaya devam ettiğine dikkat çekti. Salgının tüm ülkelerin sağlık sistemlerinde ve ekonomik parametrelerinde ciddi zarara yol açtığına dikkat çeken Aktaş, “Virüs toplum içinde dolaşırken yeni bir “normal” ile karşı karşıyayız. Bununla birlikte, bilimsel alanda yeni virüsü daha iyi anlamamız için ilerleme kaydediyor. Birkaç ay içerisinde elimizde etkili aşıların mevcut olacağını umuyoruz ve araştırmacılar etkili anti-viral ilaçlar geliştirmek için çalışıyorlar. Ayrıca bu hastalıkla bağlantılı ölümlerin büyük bir kısmından sorumlu olan “sitokin fırtınasını” tedavi etmek için bazı ilaçlar kullanılmaya başlandı” diye konuştu.

 

KANSER HASTALARI DAHA FAZLA ETKİLENİYOR

Kanser hastaları, aileleri ve bakımını sağlayan kişiler COVID salgınından daha fazla etkilendiğini belirten Aktaş, “Kanser hastalarının enfekte olma olasılığı genel popülasyona göre iki kat daha fazladır ve enfekte olduktan sonra COVID-19’dan ölme olasılığı önemli ölçüde daha yüksektir. Kanser teşhisi olan bireyler, pandemi sırasında risklerini azaltmak için iki farklı strateji uygulamalıdır. Birincisi, virüse gereksiz yere maruz kalmamak için uygun önlemleri almalarını sağlamaktır. İkincisi, enfeksiyon riskini azaltmak için tedavi stratejilerinde değişikliklerin uygulanıp uygulanamayacağına doktoru ile birlikte karar vermektir” dedi.

 

KORONAVİRÜS ENFEKSİYONUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Doç. Dr. Gökmen Aktaş, ‘COVID-19’un semptomlarının, kanser hastalarında genel popülasyonla aynı olduğunu bildirdi. Steroid tedavisi gören hastalarda ateşin gelişimi baskılanmış olabileceğini belirten Aktaş, “Sık görülen semptomlar; ateş, öksürük- tipik olarak kuru, balgamlı olmayan öksürük, yorgunluk, kas ağrıları, baş ağrısı, nefes darlığı, bazı hastalarda gastrointestinal semptomlar (mide bulantısı, ishal) olabilir. Yeni veriler, hastalığa yakalanan bazı kişilerin semptom geliştirmeden önce bile bulaşıcı olduğunu öne sürmesine rağmen, semptomlar genellikle maruziyetten sonraki 2-14 gün içinde ortaya çıkar’’ diye konuştu.

 

ALINMASI GEREKEN GENEL ÖNLEMLER NELERDİR?

Doç. Dr. Gökmen Aktaş, hastaların, soğuk algınlığı ve grip diğer yaygın hastalıklar için uygulanması gereken aynı önleyici tedbirleri almaları gerektiğine dikkat çekti. Aktaş, “En önemlisi, ellerinizi sık sık yıkamak, solunum semptomları olan diğer kişilerden uzak durmak ve COVID vakalarının yoğun olduğu yerlere seyahat etmekten kaçınmaktır. Başka insanlara iki metreden daha yakın olabileceğiniz kalabalıklardan ve durumlardan kaçının. (Virüsün havada yayılması, enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında meydana gelir ve 1 metre kadar hareket edebilen damlacıklar açığa çıkar. İki metrelik bir mesafeyi korumak size yeterli güvenlik alanı sağlar.) Kafeterya, lokanta, restoran tarzı yemek yemekten ve toplu taşıma araçları ile seyahat etmekten kaçınmak ve herhangi bir ortak kullanım nesnesini kullandıktan sonra ellerinizi yıkamak önemlidir” ifadelerini kullandı.

 

TÜM KANSER HASTALARI COVID-19 ENFEKSİYONU İÇİN EŞİT RİSKTE MİDİR?

Bağışıklık sistemi zayıflamış hastaların, enfeksiyona karşı savunmaları azaldığı için COVID-19 riski daha yüksek olabildiği uyarılarında bulunan Aktaş, “Lösemi, lenfoma veya multipl miyelom gibi kanla ilişkili kanserler, kemoterapi tedavisi görenler, daha ilerlemiş hastalığı olan kişiler ve akciğerleri içeren kanserli kişilerde risk daha yüksektir. 70 yaşın üzerindeki hastalar, aynı zamanda kardiyovasküler hastalığı, diyabeti veya yüksek tansiyonu olan veya aktif sigara içicisi olanlar, ciddi COVID-19 semptomları geliştirme olasılığı daha yüksek olan kişilerdir” şeklinde konuştu.

5.03.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz