Yılbaşında beslenirken dikkat

Yılbaşında beslenirken dikkat

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Efsun Karabudak, yeni yıl girerken sofralarda dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgiler verdi.

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Efsun Karabudak, yeni yıl girerken sofralarda dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgiler verdi.

Prof. Dr. Karabudak, “Yeni yıl bazılarımız için yeni başlangıçlar, yeni umutlar, yeni hedefler, bazılarımız içinse süren yaşamın akışına bir saat geçişidir. Düşüncemiz her ne olursa olsun yeni yıl sosyal paylaşımların en güçlü olduğu gündür” dedi.

Yılbaşı günü daha özenle kurulan aile sofralarında, muhabbetlerin ayrı bir keyif yaşattığını belirten Prof. Dr. Karabudak, “Kendimizi özel hissetmek istediğimiz bugün sofralarımıza konulan yiyecek ve içeceklerin çeşitleri daha özenle seçilse de beslenmemiz aslında diğer günlerden farklı olmamalıdır” ifadelerini kullandı.

 

BOL SEBZELİ KAHVALTI GÜNE ZİNDE BAŞLAMAYA YARDIMCI OLUYOR

“Alışılmış bir günümüzde tükettiğimiz besinlerden daha fazla besin tüketebileceğimiz yılbaşı günü daha yüksek kalori alabiliriz” diyen Prof. Dr. Karabudak, bunu önlemek için şu noktalara dikkat çekti: “Yılbaşı akşamı sofraya çok aç oturulmamalıdır. Bu nedenle güne mutlaka kahvaltı ile başlanmalı ancak kahvaltı içeriği hafif olmalıdır. Yumurta (haşlama tercih edilmeli), az yağlı peynir çeşitleri, tam tahıllı ekmek, bol sebze içeren bir kahvaltı güne zinde başlamanıza ve sağlıklı besinleri tüketmenize yardımcı olacaktır. Gün içinde aşırı yağlı ve yüksek karbonhidrat içeren (gözleme, katmer gibi) besinlerden uzak durulmalıdır. Çorba, sebze yemeği, tavuklu/peynirli salatalar, yoğurt gün içinde tercih edilebilecek besinler olabilir. Gün içinde yeterli sıvı alımı sürdürülmeli tercihen su tüketilmelidir.  Sofrada yiyecek çeşitliliği fazlaysa yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilen veya ikram edilen porsiyon büyüklüğü her zaman tükettiğimiz yiyeceklerin porsiyon miktarından daha küçük tutulmalıdır. Böylece çok fazla besinin tadına bakma imkânı bulunurken gece boyunca tüketilen miktar da abartılmamış olur. Yılbaşı akşamı soframızdaki birbirinden güzel yemeklere derin sohbetler eşlik edeceğinden besinlerin büyük lokmalar halinde olmaması gerektiği gibi hızlı ve çok kısa sürede yemek yerine, daha küçük lokmaları hem muhabbetin hem sofranın tadını çıkararak daha yavaş ve daha uzun sürede yemek sağlık açısından daha yararlıdır.”

28.12.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz