Bayram yaralanmalarına dikkat

Bayram yaralanmalarına dikkat

Defa Life Hastanesi Plastik cerrahi ve mikro cerrahisi uzmanı Op.Dr fatih ÇAKIR, yaralanmalara karşı alınması gereken önlemler ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Kurban kesimleri esnasında parmak, el, el bileği ve ön kol yaralanmaları, başta olmak üzere, baş boyun bölgesi travmalarının da dahil olduğu her türlü yaralanma görülebildiğini dile getiren Defa Life Hastanesi  Plastik cerrahi ve mikro cerrahisi uzmanı Op.Dr fatih ÇAKIR, yaralanmalara karşı alınması gereken önlemler ile ilgili önemli bilgiler verdi.

“Yaralanmalara kısa sürede ve doğru ilk yardımın yapılması kas, sinir ve tendon yaralanmalarında en iyi sonucu almak için önemlidir. Aksi takdirde hareket kısıtlığı, uyuşma ve hissizlik ile sonuçlanabilir. kurban kesimi sırasında meydana gelebilecek olası yaralanmalara dikkat çekerek  kesiklerin ciddiye alınmasını ve Mikro cerrahi için gerekli alt yapının olduğu hastaneler tercih edilmesi gerektiğini söyledi,

 

HAREKET ÖZGÜRLÜĞÜNÜZ KISITLANIYOR

El ve yaralanması sonucu meydana gelen parmak kopması ve tendon-sinir- damar kesilerinin tedavisinde öncelikle mikro cerrahisi uygulandığını belirten doktor fatih ÇAKIR , “Sonrasında alçı atel içinde geçen haftalara yayılan bir süreçte onarılan yapıların iyileşmesi bekleniyor. Ardından da yoğun ve itinalı bir fizik tedavi programı gerekiyor. Zor ve uzun süren bu süreçte bir parmak dahi yaralandığında, hastanın bütün eli atelde olduğu için elini kullanması mümkün olmuyor. Tendon-sinir-damar yaralanması sonrasında bazen kalıcı fonksiyon kaybı da yaşanabiliyor” dedi.

 

Mikro cerrahi ne demek?

Vücudumuzdaki küçük yapılar üzerinde hassas ameliyatların yapılabilmesi için özelleşmiş ameliyat mikroskopları ve çok küçük özel aletlerin kullanıldığı bir cerrahi alandır. Çıplak gözle görülenden elli kat daha büyük büyütme altında, saç kadar ince dikişlerin kullanıldığı bir cerrahi alan olan mikrocerrahide, çapları 1 mm’den küçük olan kesik damar ve sinirleri onarabilmekteyiz. Damar devamlılığının ve damarda kan akışının yeniden sağlanması ve yaralanmış damarlar ile sinirlerin onarılması işlemidir El yaralanmalarında en kısa sürede plastik cerrahi veya el cerrahisi konusunda tecrübesi olan bir hastaneye ulaşmak gerektiğine dikkat çeken Op.Dr fatih ÇAKIR, “Tam olarak kopan uzvun nasıl taşınacağı çok önemli. Kopan uzuv, temiz bir nemli beze (tercihen serum fizyolojikli steril gazlı beze) sarılarak bir plastik ya da naylon torbaya konmalı. Bu torba da buzlu su içeren ikinci bir torbaya konuluyor” diye konuştu.

 

17.07.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz