GAÜN’DE YEREL VE ULUSÖTESİ EĞİTİM

GAÜN’DE YEREL VE ULUSÖTESİ EĞİTİM

İspanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Gaziantep’ten eğitmenler, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından Erasmus Plus Programı kapsamında finanse edilen proje vesilesiyle Gaziantep Üniversitesi’nde buluştu.

İspanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Gaziantep’ten eğitmenler, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından Erasmus Plus Programı kapsamında finanse edilen proje vesilesiyle Gaziantep Üniversitesi’nde buluştu.

‘Mülteci Velilere Çocuklarının Eğitimle İlgili Sorunlarına Çözüm Sağlamak Amacıyla Öğrenme Becerileri Kazandırma Projesi’ ile eğitmenler, proje kapsamında hazırlanan eğitim modülünü yaygınlaştırmak için bir araya geldi. Ulus ötesi ortak ülkeler dışında, eğitime projenin yerel ortaklarından Gaziantep Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı merkezlerden gelen eğitmenler ile, Kızılay Toplum Merkezi’nden gelen eğitmenler de yer aldı. 5 gün boyunca Gaziantep Üniversitesi’nde oldukça verimli bir ortak personel eğitimi gerçekleştirilirken, bu süre içerisinde eğitmenler projenin başlangıcından beri ciddi anlamda emek verilen eğitim modülünü nasıl yaygınlaştırabileceklerine ve uygulayabileceklerine ilişkin yöntem ve uygulamaları görme ve tecrübe etme fırsatı buldu. Geçtiğimiz yıl çalışmalarına başlanan eğitim Suriyeli ve Avrupa’daki mülteci ebeveynlere yönelik eğitim modülü, çocuklarını bulundukları ülkelerdeki okullara gönderen, iletişim ve eğitim odaklı sorunlar yaşayan ebeveynlerin temel yeterliliklerini arttırmayı ve sorunlarla baş etme noktasında destek olmayı amaçlıyor.

5 günün sonunda, sertifika töreni ile kapanışı gerçekleştirilen organizasyonda konuşan, projenin koordinatörlüğünü ve ortak personel eğitiminin ev sahipliğini üstlenen Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür şunları söyledi: “Bizler topluma katkı sağlamayı ve projeler üretmeyi çok önemsiyoruz. Bu yolda çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Bugün burada eğitim modülünü yaygınlaştırmak için 5 gün boyunca çalışmalar yapan değerli eğitmenlere ve projenin yürütülmesi sürecinde katkı sağlayan proje ekibine de ayrıca teşekkür ediyorum.”

Törene ayrıca Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Yıldırım, GABAM Sorumlusu Şehnaz Sakıcı ve Kayra Danışmanlık Temsilcisi Uzman Eğitmen Ayşe Yıldız Köroğlu ve Şirin Faegeh Jafari katıldı. Ortak personel eğitiminin ilk gününde konuşan Proje Yürütücüsü ve GAÜN Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Fatma Çapan konuşmasında; “Eylül 2017’de fiilen çalışmalarına başladığımız projemizde, ortak ülkelerdeki mülteci ve Gaziantep’teki Suriyeli misafir yetişkinlerin çocukları ile birlikte eğitim sektörüne uyum ve entegrasyonu amaçlanmıştır. Uzun bir süreç sonunda hazırlanan eğitim modülü mülteci ebeveynlerin çocuklarının eğitimi sırasında çözümün bir parçası olmaları ve kendi içlerinde var olan potansiyeli ortaya çıkarmalarına destek olacaktır. Bunun ilk geri dönüşlerini pilot okullarımızda Suriyeli ebeveynlerle buluşmalarımızda almaya başladık ve onlarında hevesli olduklarını gördükçe biz daha çok oldukça mutlu ve istekli oluyoruz. Modülün yaygınlaştırılmasını kurumlar ve projemizin web platform üzerinden yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 

21.05.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz