ULUSLAR ARASI BELEDİYELER FORUMU

ULUSLAR ARASI BELEDİYELER FORUMU

Türkiye Belediyeler Birliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) iş birliğinde, “Acil Durumdan Dayanıklılığa ve Kalkınmaya” temasıyla Uluslararası Belediye Forumu 2019 toplandı.

Divan Otel’de, iki gün sürecek olan forumun açışında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Bir ilin nüfusunun 2 katından fazla sığınmacı var, kimse isyan etmiyor. Bunu nasıl başardığımızı anlamak için doktora tezlerine bakmanıza gerek yok. Türk milletini bir süreliğine gözlemleyin cevabı alacaksınız. Biz paylaşmayı severiz. Ayn El Arap’ta DEAŞ’ın ve sonrasında da PKK ve YPG’nin zulmü altında tel örgülerden nasıl ülkemize ulaştıkları daha dün gibi hatırlanıyor. Çocukları ve kadınları gözyaşı içerisinde sınırdan nasıl aldığımızı ve buraya gelerek yerleştirdikten 4-5 saat sonra çocukların güle oynaya nasıl oynadığını gördüğünüzde bütün yorgunluklarınızın gittiğini söylemeliyim. Suriyelilerin ülke içinde rahat bir şekilde barınma başarısına sadece kamu imkânlarıyla çözmedik, halkımızın da bu konuda büyük katkısı oldu. Biz güvenliğimize kasteden olursa buna göz yummayız. Yine yanı başımızda ıstırap çeken olursa biz yine buna göz yummayız. Ama biz bu bakış açısıyla hareket ettiğimizde bütün Dünya karşımızda durdu. Biz, zulüm altında olan insanları görürsek buna tahammül edemeyiz. Sorunun parçası değil, çözümü oluruz.

 

EN İYİ ÖRNEK: GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’DİR

STK’lar ve insani yardım vakıflarıyla kurulan iş birlikleri yoluyla yükümüzü hafifletmiş örnek belediyelerimiz bulunmaktadır. Çoğunluğunda belediyelerimiz STK’lar aracılığıyla bu işleri halletmiştir. Aynı zamanda Türkiye Belediyeler Birliği, yerel yönetimlerde, sığınmacılara hizmet eden özel birimler kurulmasını, Birleşmiş Milletler Yüksek Konseyi ile birlikte yürütülen sosyal koruma ve uyum projeleri teşvik etmiştir. Bu konuda Türkiye’de en iyi örneklerden biri Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’dir. Gaziantep taşra teşkilatı ve yerel yönetimler sivil toplum kuruluşlarıyla göç ve sığınmacı olgusuna içtenlikle yaklaşıp samimiyetle yaklaşan ev sahibi bir şehrimizdir. Gaziantep, Suriyeli sığınmacılar için sadece kapılarını değil, gönüllerini ve yüreklerini de açmıştır. Hemen yanı başımızdaki komşu illerimiz de benzer davranışlarla Dünya’ya örnek olmuştur” dedi.

Oktay, "Burada güvenlik, sağlık ve eğitim başta olmak üzere, barınma, yol, su, elektrik dahil tüm yerel yönetim hizmetlerini, hiçbir ayrım yapmadan Suriyelilerin kullanımına sunuyoruz. Ayrıca bölgenin yönetimi yerel halk tarafından belirlenen mahalli meclisler tarafından idare edilmektedir. Terörden temizlenen bölgelere ülkemizden yaklaşık 370 bin kişi geri dönüş yapmıştır" diye konuştu.

26.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz