HALI FUARI AÇILDI

Halı sektörünün en önemli buluşmalarından birisi olan Gaziantep Halı Fuarı düzenlenen törenle açıldı. Yurt dışından da çok sayıda firmanın katıldığı fuar 31 Mayıs'a kadar açık kalacak.
Editör
Demo Admin
Yayın
28 Mayıs 2024 17:31
Güncelleme
28 Mayıs 2024 17:33


Halı sektörünün en önemli buluşmalarından birisi olan Gaziantep Halı Fuarı düzenlenen törenle açıldı. Yurt dışından da çok sayıda firmanın katıldığı fuar 31 Mayıs'a kadar açık kalacak.

Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuarın açılışına Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynal Abidin Kaplan, TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi  Mahsum Altunkaya, Gaziantep protokolü ve sektör temsilcileri katıldı.

HALI SEKTÖRÜNDE 60 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynal Abidin Kaplan, fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmada, dış pazarlardaki daralmalara ve finansmana erişimde yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Halı sektörünün sadece Gaziantep için değil Türkiye için de çok önemli bir sektör olduğuna vurgu yapan Başkan Zeynal Abidin Kaplan,  "Sektörümüz yani halı sektörü bereketli ve kıymetli bir meslektir. Halıcılar olarak 60 bin civarında çalışanınız var. Yan sektörlerle birlikte çalışan sayısı 300 bini buluyor. Çarklar döndüğü müddette OSB çalışır, çarklar durursa herkes durur. Birlik ve beraberlik içinde çalışmalıyız. Birlik olduk, İstanbul Uluslararası Halı Fuarını ülkemize kazandırdık. Birlik olduk bugün bu fuarı gerçekleştiriyoruz. Bu fuar benim hayalimdi. Üretici biz isek fuarı da biz yapalım dedik ve başardık" diye konuştu.

YENİ PAZARLAR BULMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Özellikle komşu ülkelerle Ortadoğu ülkelerindeki pazarlarda meydana gelen daralmaların sektörü yeni arayışlara yönelttiğini kaydeden Başkan Kaplan, şöyle devam etti: Komşu ülkelerin hemen hepsi anti damping uyguluyor. Irak, İran, Mısır, Cezayir, Ürdün gibi ülkelerdeki pazarlar daralıyor. Halıda dünya liderliğini kaybetmek istemiyoruz. Bunun için de sorunların çözümünü ve destek bekliyoruz. Finansmana ulaşımda ciddi sorunlar yaşıyoruz. Faizler çok yüksek. Diğer taraftan faizler çok yüksek. Yüzde 60 faizle nasıl kredi alacaksınız, nasıl çalışacaksınız? Hükümetin faizleri gözden geçirmesi ve sorunlara çözüm bulmasını bekliyoruz. Komşu ve Ortadoğu'daki yakın ülkelerdeki pazarlarımız daraldığı için halıcılar olarak üç ayda bir uzak ülkelere gidiyoruz. Geçen ay Moritanya ve Senegal'deydik. Önümüzdeki ay Japonya'ya gideceğiz. Gümrük vergisinin olmadığı ülkelere gidiyoruz. Yeni pazarlar bulmak için çalışıyoruz. Hükümetimizden de destek bekliyoruz. Fuarın sektörümüze, şehrimize ve şehrimize hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm katılımcılara ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

GAZİANTEP GELECEKTE YENİ MARMARA OLACAK

Gaziantep Valisi Kemal Çeber de açılışta yaptığı konuşmada,  Gaziantep'in üretim, istihdam ve ihracatıyla ülkenin en önemli kentlerinden birisi olduğunu belirtirken, Basra'dan İstanbul'a kadar uzanacak olan Kalkınma Yolu Projesinin hayata geçmesiyle de dünya ticaretinin yeni güzergahının merkezi olacağını ifade etti. Vali Çeber, "Gelecekte burası Gaziantep merkezli olarak Türkiye'nin yeni Marmara'sı olacaktır. Bu çok açıktır" dedi.

ŞAHİN: OSB'Yİ MERKEZE ALDIK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, sanayicilerin büyük zorluklarla üretim yaparak, ülke ekonomisine büyük katkı sağladıklarını söyledi. Başkan Şahin, "Her türlü zorluklara rağmen büyük riskler alarak ülkemiz için, şehrimiz için üretim yapıyorsunuz. Hepinizi tek tek kutluyor, alkışlıyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak biz OSB'yi merkeze aldık. Bunu seçim beyannamemize de koyduk. Ulaşımı kolaylaştırmak, çalışanların konut sorununu çözmek için önemli projelerimiz var. Hep birlikte başaracağız" dedi.

YÜKSEK FAİZ VE DÜŞÜK KUR SORUNU ÇÖZÜLMELİ 

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım da törenin açılışında yaptığı konuşmada, yüksek faiz ve düşük döviz kurunun ihracata darbe vurduğunu ifade etti.  Başkan Yıldırım, Gaziantep’in dünya halı üretiminin merkezi olmasında emeği geçen tüm sektör temsilcilerini ve çalışanlarını kutlayarak başladığı konuşmasında, "Finansmana erişimdeki sorunlar, enflasyonist baskı, yüksek faiz ve düşük kur ihracatımızı düşürüyor, rekabet gücümüzü zayıflatıyor" dedi.

Bir Yorum Bırakın

Popüler Yazılar

CHP’li Öztürkmen: Cumhur İttifakı emeklilere 70'inden sonra işportacılık öneriyor

8 Okunma

Yapay Zeka Çağında Dijital Medya ve Siber Güvenlik paneli yapılacak

8 Okunma

GFK'da Sivas hazırlığı başladı

8 Okunma

KALÇA AĞRISI DEYİP GEÇMEYİN

8 Okunma

2024 DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda final heyecanı

8 Okunma

Marquis Wright Gaziantep Basketbol’da

455 Okunma

Barak Futbol Spor Kulübü Kongresini yaptı.

210 Okunma

Sağlık Müdürlüğü'nden Kurban tedbirleri

192 Okunma

AK PARTİ’DE TEMAYÜL HEYECANI YAŞANDI

187 Okunma

Gaziantepliler Milli maçı Dev ekranda izleyecek

169 Okunma

Gaziantep F.K.'da tempo yoğun

1114 Okunma

Yüksek tansiyon neden olur? Yüksek tansiyon nasıl düşürülür? 8 soruda yüksek tansiyon

1034 Okunma

Depremin yıktığı binada ilginç görüntüler ortaya çıktı

957 Okunma

SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE DENGE MERKEZİ KURULDU

945 Okunma

Deprem sonrası moral ve dayanışma buluşmaları

923 Okunma

Nöbetçi Eczaneler

20 Temmuz 2024 Cumartesi Günü Nöbetçi Eczaneler