Tasarruf paketinde fatura Basına kesildi

Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” kapsamında basına yönelik kısıtlamalar başlarken, bu kez de SGK, basın kuruluşlarının ilan kaybına neden olacak bir düzenleme yaptı. Anadolu Basın Birliği Genel Başkanı M.Bora Zor, “ Fatura yine basına kesiliyor” dedi.
Editör
Demo Admin
Yayın
29 Mayıs 2024 18:33
Güncelleme
29 Mayıs 2024 18:37


Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” kapsamında basına yönelik uygulamaya konulan kısıtlamaların ardından, bu kez de Sosyal Güvenlik Kurumu, basın kuruluşlarının ilan kaybına neden olacak bir düzenleme yaptı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, kurum içi yayınladığı genelgeyle, kurum adına yapılan gayrimenkul satışlarında gazete ilanı için öngörülen rayiç bedel sınırını 500 bin liradan 2 buçuk milyon liraya çıkardı. Bu kararla gazetelerin resmi ilan gelirleri önemli ölçüde düşecek.

BASINA BİR DARBE DAHA

Tasarruf denildiğinde ilk olarak basın sektörünün akla geldiğini belirten Anadolu Basın Birliği Genel Başkanı M.Bora Zor, “ Tasarruf tedbirleri ile birlikte basın kuruluşlarının ilan reklam gelirlerinde ciddi düşüş yaşandı. Abonelikler iptal edilmeye başlandı. Şimdi bir de bunun üzerine SGK’nın uygulaması geldi. SGK, bugüne kadar piyasa değeri 500 bin TL ve üzeri olan satışlarını, ilan yoluyla kamuoyuna duyuruyordu. Yeni uygulama ile, ilgili kurumun ilan yayımlama zorunluluğu getiren rayiç bedeli 500 binden 2,5 milyona çıkardı. Bu da gazeteler için ciddi bir gelir kaybıdemek. Zaten ayakta kalmak için büyük mücadele veren yerel basını bitirecek bu uygulamalardan vazgeçilmesini diliyoruz. Tasarruf denildiğinde ilk akla basın sektörünün gelmesinden bıktık. Basından tasarrufun, demokrasiye ve özellikle yerel demokrasiye zarar vereceğinin bilinmesini istiyor ve basına yönelik bu kararlardan vazgeçilmesini diliyoruz. Ekonomik sıkıntının her sektörde ciddi şekilde hissedildiği bir dönemde, hayatta kalma mücadelesi veren basına bir darbe daha vurulmakta. Basın kuruluşları, buuygulama ile ciddi bir gelir kaybına uğrayacaktır. Uygulamanın yeniden gözden geçirilerek iptal edilmesini bekliyoruz.”dedi.

 

Bir Yorum Bırakın

Popüler Yazılar

KÖYLER ARASI FUTBOL TURNUVASI İÇİN MUHTARLARLA İSTİŞARE TOPLANTISI DÜZENLENDİ

8 Okunma

4 yıldır yemek yiyemeyen genç kız sağlığına kavuştu

7 Okunma

Siirt’te depremzedeler için ’Ailemize Hoşgeldiniz’ projesi

7 Okunma

CHP’li Öztürkmen’den hükümete: Buğdayda taban fiyatı açıklayın, randevu çilesini bitirin

7 Okunma

YILDIRIM, "YILA GÜZEL BAŞLADIK"

7 Okunma

Marquis Wright Gaziantep Basketbol’da

454 Okunma

Barak Futbol Spor Kulübü Kongresini yaptı.

210 Okunma

Sağlık Müdürlüğü'nden Kurban tedbirleri

193 Okunma

AK PARTİ’DE TEMAYÜL HEYECANI YAŞANDI

187 Okunma

İBRAHİMŞEHİR ABA GÜREŞLERİNDE BAŞPEHLİVAN, M. ALPER ASLAN OLDU

168 Okunma

Gaziantep F.K.'da tempo yoğun

1114 Okunma

Yüksek tansiyon neden olur? Yüksek tansiyon nasıl düşürülür? 8 soruda yüksek tansiyon

1034 Okunma

Depremin yıktığı binada ilginç görüntüler ortaya çıktı

957 Okunma

SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE DENGE MERKEZİ KURULDU

945 Okunma

Deprem sonrası moral ve dayanışma buluşmaları

922 Okunma

Nöbetçi Eczaneler

19 Temmuz 2024 Cuma Günü Nöbetçi Eczaneler