BARAK’TA DEV BULUŞMA

BARAK’TA DEV BULUŞMA

Orta Asya'dan gelip Barak'ta. Yerleşik düzene geçen Horasan Türkmenlerinden Abdurrezaklı aşireti. 16 oymağıyla Karkamış’a bağlı soylu köyünde .büyük bir organizasyonla yemekli bir toy gerçekleştirdi.

Orta Asya'dan gelip Barak'ta. Yerleşik düzene geçen Horasan Türkmenlerinden Abdurrezaklı aşireti. 16 oymağıyla Karkamış’a bağlı soylu köyünde .büyük bir organizasyonla yemekli bir toy gerçekleştirdi.

Gaziantep, Karkamış, Nizip, Oğuzeli ve birçok Köylerden ve Suriye'de yaşayan Barak aşiretinin en büyük ve kalabalık kollarından biri olan  Abdurrezzaklılar'ın, 1.  Birlik ve Dayanışma Toplantısı (Toyu)  gerçekleştirildi.

Karkamış ilçesinin Soylu (Silsile) Köyü’nün ev sahipliğini üstlendiği toplantıya binlerce kişi katıldı. Atatürk, şehitler ve  yakın zamanda meydana gelen depremde hayatını kaybedenler    için yapılan saygı duruşu  İstiklal Marşı ve Kuran tilavetinin okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Soylu Köyü Muhtarı Mustafa Güzel ve 16 oymağın aile büyükleri konuşmalarında geleneksel hale getirmeyi planladıkları buluşmaya emeği geçen herkese tek tek teşekkür etti.

 

ABDUREZZAKLILARA BAĞLI KOLLAR

Abdurrezzaklar Aşiretine bağlı; Batmanlı, Çokşuruklu, Tiryakili, Mahmutlu, Taburlu,, Gogebakan,, Çaprazlı, Açıkgözlü, Kızılçaparlı, Ali İdrisli, Karahabalı, Ceritli, Mercanlı, Çağlayanlı, Kasımlı (Suriye), ve Cumoglar kollarına mensup Baraklıları buluşturan dev organizasyonda yapılan konuşmalarda birlik-beraberlik ve karar alma süreçlerine katılım için güçlü bir görüntü verilmesi gerektiği üzerinde duruldu.

 

BÖLGENİN SİGORTASI OLDULAR

Osmanlı’nın iskan politikalarından bu yana yüzlerce yıldır Anadolu’nun bu kadim coğrafyasında yaşayan ve ülkenin bekası için her dönem fedakarlık yapan Abdurrezzaklıların bu güne kadar siyasette ve bürokraside bir çok önemli isim çıkardığına değinen konuşmacılar, “Kalabalık yapımız ve bölgedeki duruşumuz ile artık daha etkin hale gelmeliyiz. Birlikte, kardeşçe, bir arada olarak yönetimlerde hak ettiğimiz noktalarda temsil edilmeliyiz. Toy’umuzun her geçen gün çoğalarak bölgenin dinamik gücü olması en önemli hedefimiz olmalı” denildi.

 

SAĞLIK İL MÜDÜRÜNÜN GÖREVDEN ALINMASINA TEPKİ

Abdurrezzakların Tiryaki kolundan olan ve geçtiğimiz günlerde hiçbir gerekçe gösterilmeden görevinden alınan Sağlık İl Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki için de bir başlığın açıldığı toplantıda, her hısım, akraba, aşiret üyesi ve duyarlı kişilerin bu haksızlığa tepki göstermesi istendi.

 

GÖRSEL ŞÖLEN VE 2 BİN KİŞİLİK YEMEK

Kervan Folkör Ekibi’nin sunduğu yöresel oyunların ardından büyük buluşma 2 bin kişiye verilen yemek ile son buldu. Katılımcılar, bir yıl sonra daha kalabalık ve organize bir şekilde toplanmak üzere sözleşerek toplantı alanından ayrıldı.

24.09.2023 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz