GAÜN’de Doğunun Batısı Kongresi

GAÜN’de Doğunun Batısı Kongresi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Nizip Eğitim Fakültesi tarafından 5. Uluslararası Doğunun Batısı Batının Doğusu Kongresi düzenlendi.

GAÜN Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını yapan GAÜN Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ökkeş Kesici, doğu ve batının tarihsel süreçteki gelişim ve bilgi farklılıklarına değinerek, “Bu dünyadaki en kıymetli şey bilgidir. Aslında gördüğümüz her şey bilginin şekil değiştirmiş halidir. Ünlü filozof Francis Bacon 'Bilgi güçtür diyor. Bilgi yalnızca güç değildir aslında, her şeydir. Bugün kullandığımız telefonlar, teknolojik aletler, arabalar birilerinin beynindeki bilgilerin ürünü ve bunlar dünyaya pazarlanıyor. Bugün bizler bilgiyi üreten, planlı yaşayan Batı’ya, bilgiden geri kalmış Doğu ülkeleri olarak muhtaç durumdayız” diye konuştu.

Prof. Dr. Kesici, “Bilgi silahtır, güçtür ama bilginin panzehiri de ahlaktır. Bilgi eğer erdemden yoksun olursa cahilin elindeki acımasız bir silaha dönüşür. Bugün gelişmiş, bilgiyi üreten uluslar bilgiyi üretemeyenlere acımasızca saldırıyor, köleleştiriyor, öldürüyor, soykırım uyguluyor. Bunu daha önce Kızılderililere, siyahilere yapıyorlardı, şimdi de Filistin’e uyguluyorlar. Eğer fırsat verirsek bize de yapacaklar, bu nedenler dikkatli olmalıyız” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha önce yurt içinde ve yurt dışında birçok üniversitede, farklı konu başlıklarıyla düzenlenen kongre, 'Her Şey İçin Sürdürülebilirlik' ana teması ile yüz yüze ve çevrimiçi oturumlar şeklinde akademisyenlerin çalışmalarını paylaşması ve sonuç bildirgesinin sunulması ile devam edecek.

20.11.2023 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz