29 Ekim de Cumhuriyeti kutladık.

Alaaddin Özkar

29 Ekim de Cumhuriyeti kutladık.

Hafta sonu cumhuriyetin 100.yıldönümünde Bağımsız Türkiye Partisinin Bostancı Gösteri Merkezinde düzenlediği, Cumhuriyet şölenine katıldık. 

Baştan sona heyecan ve duygu dolu programda, BTP Genel Başkan yardımcılarının günün anlam ve önemini belirten konuşmalarının yanın da, sinevizyon gösterileri, şiir dinletileri, halk oyunları ve Azeri kardeşlerimizin muhteşem duygulu kahramanlık şarkıları geceye ayrı bir güzellik kattı. 

Program BTP genel başkanı-ı Hüseyin Baş’ın dünü, bugünü analizi ile son buldu.    

Sayın Baş’ın Cumhuriyet ile ilgili tespitler özetle şöyle: 

* "Bizim milletimizin Cumhuriyet ile hiçbir sorunu yok. Milletimiz kendi imkânlarıyla Cumhuriyetini harika bir şekilde kutluyor ve ona sahip çıkıyor. Ancak sorun şu ki; bu milleti idare eden ve idare etmeye talip olanlar, yani bu kutlamaları aslen yapması gerekenler bunu düzgün bir şekilde kutlamıyor." 

* (Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Vahdettin Köşkü'nden donanmayı selamlamasıyla ilgili) "Sayın Cumhurbaşkanımıza bir hatırlatma yapmak istiyorum. Cumhuriyet ilan edildiğinde Vahdettin yoktu. Kurtuluş savaşı verilirken her gün gözleriniz yaşlı bir şekilde andığınız padişahlar yüzünden donanma yok edilmişti. Nerede selamlama yapılıyor, İstanbul'da. Sevr'i Osmanlı imzaladığında bu topraklarda İstanbul da yoktu." 

* "Siz bugün iktidarınızı saraylarından selamladığınız insanlara borçlu değilsiniz. Siz iktidarınızı ömrünün yarısından fazlasını cephelerde geçiren, bu millet için canını ortaya koyan ve kazandığı zaferler sonrasında Türk milletine Cumhuriyeti armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e borçlusunuz." 

* "İktidar yanlılarının son zamanlarda cumhuriyet yanlısı tavırlar sergiliyor. Bu Cumhuriyete sahip çıkarken bir şeyi de öyle profesyonelce gizlemeyi başarıyorlar ki, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü gizlemeyi... Atatürksüz bir Cumhuriyet projesi ürettiler." 

* "Gelinen süreçte Cumhuriyeti kabullendiler ama Atatürk'ü hala kabullenemediler. Atatürksüz bir Cumhuriyet istiyorlar. Ne hazindir ki, bizler bugün bu Cumhuriyetin 100. yılını kutlarken 101. yılını kutlayıp kutlayamayacağımız hususunda endişe taşıyoruz. Acaba Cumhuriyetimizin 110. yılını görebilecek miyiz? Ordumuz güçsüzleştirildi, ekonomimiz tepetaklak edildi." 

* "Gençler; Atatürk bu Cumhuriyeti bize bıraktı ve emanet etti. Bizler bu Cumhuriyetin emanetçileri olarak yılmadan, durmadan, usanmadan bu Cumhuriyete sahip çıkacağız." 

Filistin meselesi de BTP liderinin gündemindeydi: 

* "Cumhurbaşkanımız İsrail'e efelendi ama Büyük Ortadoğu Projesinin eş başkanıyım dedikten sonra efelendi. Genişletilmiş Ortadoğu Projesi kapsamında Irak paramparça edilirken sessiz kaldıktan sonra efelendi. Muhalif grupları Suriye'de destekleyip, Suriye'nin paramparça olmasının önünü açıp Filistin'in arkasındaki en büyük güç olan Suriye'yi güçsüzleştirdikten sonra efelendi." 

* "İktidarlar, hükümetler miting değil icraat yapar. İsrail petrolünün yüzde 40'ı Azerbaycan petrolü bizim topraklarımızdan geçiyor. İktidar miting yapmaz iktidar o petrolü keser. Demir Kubbe, senin topraklarına konuşlandırılmış radar üssünden (Kürecik) aldığı bilgilerle birlikte füzelere kalkan oluşturan bir kubbe. İktidar miting yapmaz üssü kapatır, icraat yapar. Gazze'ye bomba yağdıran uçakları kullanan pilotlar Konya Ovasını eğitim sahası olarak kullanıp eğitim görüyorlar. İktidar miting yapmaz icraat yapar. Bundan bir ay önce emperyalizmin kucağı ABD'de Netanyahu ile buluşup kravatlarının uyumundan bahsediyorlardı." 

* "Bu ülkede 40 yıldır Filistin mitingleri yapılıyor ve bu son miting de olmayacak. 40 yıldır yapılan mitinglerin neticesinde Filistin bir karış toprak kazanmadı, İsrail genişlemeye devam etti, Filistin'de tek bir çocuk evine kavuşmadı. İsrail öldürmeye devam ediyor." dedi 

31.10.2023 (Alaaddin Özkar )

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

ŞAFAKTA SAVAŞANLAR(I)

Onlar Hakikate İnanmazlar

KURBAN KESMEK

KİLİSTEKİ DEMOGRAFİK YAPININ DEĞİŞMESİ

Çanakkale Kahramanı Atatürk

Doğal Afetlerde Asker’in önemi

RECEP AYI, RAHMET AYIDIR

Petrol ve Doğalgaz Keşifleri Malumum İlanı

FARKLI BİR AÇIDAN KİLİS’İN KURTULUŞU