RECEP AYI, RAHMET AYIDIR

Alaaddin Özkar

RECEP AYI, RAHMET AYIDIR

Dünya öyle bir hal aldı ki, Bazımız, iş aş geçim derdinde, bazılarımız da zenginliğine zenginlik katma derdinde, öyle ya da böyle, herkes imtihan dünyasında ömür sermayesini bir şekilde tüketiyor, asıl olan ise haramdan ve kul hakkından sakınarak, Allaha kulluk edenlerden olarak Allahın huzuruna çıkmaktır.   

Bu vesileyle İçinde bulunduğumuz Recep Ayı, yüce Allah’a kulluk ve ibadet için bir fırsat ayıdır. Bu ay çok faziletli bir aydır. Recep Ayı tövbe ve Allah’a dönüş ayıdır.  
 Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) Recep ayı girdiğinde dualarında şöyle demiştir: “Allah’ım! Recep’i ve Şaban’ı hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl, bizi Ramazan’a ulaştır” buyururlardı.” 

Yine Peygamberiz (s.a.a): “Recep, Allah’ın büyük ayıdır. Hiçbir ay hürmet ve fazilette bu aya ulaşamaz. Bu ayda kâfirlerle savaş haramdır. Şunu bilin ki Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır. Kim recep Ayının bir gününü oruç tutarsa, Allah’ın rızasını kazanmış olur. Allah’ın gazabı ondan uzaklaşır ve cehennem kapılarından birisi onun yüzüne kapanır.”  
Yine bu ayda oruçla ilgili İbn-i Babeveyh, Salim’den şöyle rivayet etmiştir: “Ben Recep Ayının sonuna bir kaç gün kala İmam Sadık’ın (a.s) yanına gitmiştim. Beni görür-görmez şöyle buyurdu: ‘Ey Salim! Bu ayda hiç oruç tuttun mu?’ ‘Hayır, vallahi’ dedim ‘Ey Resulullah’ın oğlu!’ İmam (a.s) şöyle buyurdu: ‘O kadar sevap kaybetmişsin ki miktarını ancak Allah (c.c) bilir. Bu, Allah’ın üstün kıldığı ve hürmetini yücelttiği bir aydır. Bu ayda oruç tutanları kendi ikram ve değerlendirmesine mazhar kılmayı kendisine farz kılmıştır.’ Salim diyor ki: ‘Ey Resulullah’ın oğlu, eğer bu ayın kalan günlerini oruç tutarsam, bu ayda oruç tutanların sevabının bir kısmını elde etmiş olabilir miyim?’ diye sorduğumda şöyle buyurdu: ‘Ey Salim! Kim bu ayın sonundan bir gün oruç tutarsa, ölüm anındaki can çekişme ve rahatsızlıklardan, ölüm sonrasının dehşetinden ve kabir azabından kurtulur. Kim bu ayın sonundan iki gün oruç tutarsa, Sırat’tan kolaylıkla geçer ve kim bu ayın sonundan üç gün oruç tutarsa, kıyamet gününün büyük korkusu, dehşet ve zorluklarından kurtulur ve kendisine cehennem ateşinden kurtuluş beratı verilir.’” 

Bu ayda fakirleride gözeterek hayır ve hasenatlarımızı da artırmalıyız. Zira Hz. Peygamber (s.a.v) bu konuda şöyle buyurmuştur: “Bu ayda yarım hurmayla da olsa (sadece bu miktara güç yetirenler için) sadaka vermek; bunu yapan kimsenin cesedini, Allah cehennem ateşini haram kılar.” 

Selman-ı Farisi:Resulullah (s.a.v) efendimizin şöyle buyurduğunu duydum: “Bir kimse, Recep Ayında bir sadaka verir ise, bin altın sadaka vermiş gibi sayılır. Allah-u Teâlâ, onun bedenindeki her tüy için bin iyilik yazar; bin misli derecesini yükseltir, bin mislide kötülüğü siler.” 

Bildiğiniz gibi Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaib kandilidir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Recep Ayındaki ilk cuma gecesinden gaflet etmeyin. Hiç şüphesiz o geceye melekler ‘Ragaib Gecesi’ derler. Zira gecenin üçte birisi geçtiğinde, göklerde ve yerde bulunan bütün melekler Kâbe ve etrafına toplanırlar. Allah-u Teâlâ onlara hitap ederek şöyle buyurur: ‘Ey benim meleklerim, istediğiniz şeyi benden dileyin.’ Onlar da şöyle arz ederler: ‘Ey Rabbimiz, bizim isteğimiz Recep Ayının oruçlularını bağışlamandır.’ Allah Tebâreke ve Teâlâ da ‘Kabul ettim’ diye cevap verir.” 

Allah. bu aydan hakkıyla istifade eden kullarından eylesin.

23.01.2023 (Alaaddin Özkar )

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

ŞAFAKTA SAVAŞANLAR(I)

29 Ekim de Cumhuriyeti kutladık.

Onlar Hakikate İnanmazlar

KURBAN KESMEK

KİLİSTEKİ DEMOGRAFİK YAPININ DEĞİŞMESİ

Çanakkale Kahramanı Atatürk

Doğal Afetlerde Asker’in önemi

Petrol ve Doğalgaz Keşifleri Malumum İlanı

FARKLI BİR AÇIDAN KİLİS’İN KURTULUŞU