Çiftçiye zulüm: 6 kilogram buğday 1 litre mazot ediyor

CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, TBMM Genel Kurulu’nda, iktidarın buğday üreticisine eziyet ettiğini belirtti.
Editör
Demo Admin
Yayın
5 Haziran 2024 18:43
Güncelleme
5 Haziran 2024 18:46
Okunma
164


CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, TBMM Genel Kurulu’nda, iktidarın buğday üreticisine eziyet ettiğini belirtti. Hasadın başlamasına rağmen taban fiyatın hâlâ açıklanmadığını, TMO ofisleri önünde yine uzun buğday kuyrukları oluştuğunu belirten Öztürkmen, iktidarın adeta bilinçli bir şekilde buğday üreticisini özel sektörün kucağına ittiğini belirtti.

Öztürkmen’in açıklamalarının tamamı şöyle: “Buğday hasadı yurdun bazı bölgelerde başladı, bazılarında başlamak üzere. Gaziantep'te hasat devam ediyor. Ancak Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hâlâ buğdayda taban fiyatı açıklamadı. TMO alım noktalarında yine uzun kuyruklar oluştu. İktidar, adeta çiftçimizi kuyruklarda bezdirip özel sektörün kucağına itiyor. Çiftçi ürününü kaldırdığı zaman aynı gün satmak zorunda. Depolasa maliyet ve yer sıkıntısı yaşayacak. Kuyrukta beklese kamyon kirası verecek. Çiftçinin bu maliyetlere ve beklemeye dermanı yok. Parasını hemen almalı ki, borçlarını ödesin, traktörüne mazot koyabilsin, yeni ekim dönemi için tohumluk ve gübre alabilsin. Biçerdöver ücretini ödeyebilsin. Bütün bu çileye ve maliyete katlanıp buğdayını TMO'ya satabilen çiftçilerimiz ise parasını aylar sonra alabilecek. TMO'ya buğdayını satamayan çiftçi mecburen özel alıcılara mecbur ve mahkûm bırakılıyor. Oraya da buğdayını 8-9-10 TL'ye yok pahasına satmak zorunda kalıyor. Aldığı para bu maliyetler altında eziliyor. 6 kilogram buğday 1 litre mazot ediyor. Üretici birlikleri uzun süredir, buğdayın kilogram fiyatının en az 15 TL olması konusunda çağrılarda bulunuyor. Ancak iktidar hasat başlamasına rağmen buğday alım fiyatını açıklamıyor. Gaziantep Ticaret Borsası 28 Mayıs günü özel sektör için güncel arpa, buğday ve mısır fiyatlarını açıkladı. Ekmeklik buğday 10 TLden işlem görüyor. Arpa fiyatları ise 7,35 TL olarak belirlendi. Türk tarım ve hayvancılığı hiç bu kadar ayakaltına düşmemişti. Bir tarım ve hayvancılık ülkesi olan ülkemiz AKP iktidarının 22 yıllık politikaları sonucu, buğday ve et ithal eder hale getirildi. AKP iktidarı “milletin efendisi”ni tarımdan çekilmeye, tarlasını boş bırakmaya, şehirlerdeki işsizler ordusuna katılmaya zorluyor. Geçen haftalarda Meclis kürsüsünden bu sorunu gündeme getirmiş, iktidar yetkililerini yaklaşan buğday hasadı öncesi uyarmıştım. Beklediğimiz gibi yine kulaklarının üstüne yattılar ve çiftçimizi yine mağdur ettiler.”

Bir Yorum Bırakın

EN ÇOK OKUNANLAR

İRFAN KARAKUZULU YÖNETİMİNDE KİMLER VAR?

229 Okunma

SANKO Holding, Chief Sustainability Officer (CSO) atadı

194 Okunma

TAHMAZOĞLU’NDAN KURBAN BAYRAMI’NDA VATANDAŞIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK HAMLE

139 Okunma

GASKİ'DEN SU KESİNTİSİNE DİKKAT

139 Okunma

Şahinbey Ampute sporcuları Avrupaya damga vurdu

129 Okunma

GTO’DA BURUK MECLİS TOPLANTISI

286 Okunma

CHP’li Öztürkmen’den hükümete: Buğdayda taban fiyatı açıklayın, randevu çilesini bitirin

269 Okunma

ŞAHİNBEY MİLLET KÜTÜPHANESİ HİZMETİNİZDE

269 Okunma

GAÜN KADIN HENTBOL TAKIMI SÜPER LİGE ÇIKTI

267 Okunma

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları bilgilendirme toplantısı

266 Okunma

Gaziantep F.K.'da tempo yoğun

1048 Okunma

Yüksek tansiyon neden olur? Yüksek tansiyon nasıl düşürülür? 8 soruda yüksek tansiyon

932 Okunma

Depremin yıktığı binada ilginç görüntüler ortaya çıktı

892 Okunma

Deprem sonrası moral ve dayanışma buluşmaları

853 Okunma

SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE DENGE MERKEZİ KURULDU

849 Okunma

NÖBETÇİ ECZANELER

16 Haziran 2024 Pazar Günü Nöbetçi Eczaneler