Medical Point Gaziantep Hastanesi Skolyoz Farkındalık Haftasına Dikkat çekt

Medical Point Gaziantep Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonu Uzman Dr. Fatma Şeker "Genellikle başlangıç aşamasında skolyoz olan kişiler ciddi bir ağrı hissetmezler. Ancak omuzlarda, kürek kemiklerinde ve leğen kemiklerinde görülen seviye farkları, ailelerin dikkatini çekebilir.
Editör
Demo Admin
Yayın
24 Haziran 2024 11:03
Güncelleme
24 Haziran 2024 11:05


"Skolyoz, omurganın 10 dereceden fazla bir eğriliği olarak tanımlanır. Bu durum, bebeklikten yetişkinliğe kadar farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Yapısal anatomik bozukluklar, travmalar, tümörler, kalça ve ayak deformiteleri, bel fıtığı, kas hastalıkları ve nörolojik rahatsızlıklar skolyozun sebepleri arasında yer alır. Ancak en sık rastlanan skolyoz tipi, büyüme ve gelişme çağında, yani 10-18 yaş aralığında ortaya çıkan ve nedeni tam olarak bilinmeyen Adolesan İdiopatik Skolyoz'dur (Ergenlik Dönemi Sebebi Bilinmeyen Skolyoz). "Boy uzaması devam eden hastalarda 20 derecenin altındaki skolyozlar, erken teşhis edilirse fizik tedavi ve hastaya özel egzersiz programı ile tedavi edilebilir. Ancak 20 derece üzerindeki vakalarda, korseleme tedavisi ek olarak uygulanır.

 

Skolyoz derecesi 40'ın üzerindeyse, genellikle cerrahi müdahale gerekir. Skolyozlu hastalarda, genellikle eğrilik dışında başka belirtiler görülmez. "Genellikle düşük dereceli skolyozlar, farklı nedenlerle yapılan muayene ve grafilerde hekimler tarafından tespit edilir. Aileler, çocuklarında duruş bozukluğu veya omuz seviye farkı gibi şikayetlerle sıkça polikliniğe başvururlar. Skolyoz muayenesinde en yaygın kullanılan yöntemlerden biri Adam's testidir. Bu testte, hastaya postür analiz cetveli önünde eğilmesi istenir ve omurgadaki eğrilik ile sırtta yükseklik farkı gözlemlenir."

 

Medical Point Gaziantep Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonu Uzman Dr. Fatma Şeker "Genellikle başlangıç aşamasında skolyoz olan kişiler ciddi bir ağrı hissetmezler. Ancak omuzlarda, kürek kemiklerinde ve leğen kemiklerinde görülen seviye farkları, ailelerin dikkatini çekebilir. Zamanla, sırt ve bel ağrısı gibi şikayetler gelişebilir. Temel sorun, bozulmuş omurga yapısının neden olduğu asimetrik kas hareketlerinden kaynaklanan ağrıdır. Skolyozdan şüpheleniyorsanız, bir Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanına başvurmanız önemlidir."

 

 

Skolyoza neden olabilecek kas hastalıkları, nörolojik hastalıklar, ortopedik deformiteler, bacak uzunluk farkı veya skolyoza neden olabilecek diğer belirtiler varsa, bu durumlarla ilgili muayeneler yapılır. Skolyozun derecesi ve tipi skolyoz grafileri ile değerlendirilirken, büyüme çekirdeklerinin durumu el veya kalça grafileriyle belirlenir. Eğer başka hastalıklar düşünülüyorsa, bu hastalıklarla ilgili MR, kan testleri, grafiler ve EMG gibi tetkikler istenebilir. Adolesan İdiopatik Skolyoz hastalarında, büyümenin durmasıyla skolyozun ilerlemesi de durur. Nihai tedavi ne olursa olsun, skolyozlu hastalara kişiye özel egzersizler ve fizik tedavi ve rehabilitasyon programları önerilir.

 

 

Medical Point Gaziantep Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ekber Şahin,

"Skolyoz tedavisinde cerrahi müdahale, egzersizler, korseler ve fizik tedavi gibi çeşitli yöntemler kullanılabilir. Hangi tedavi yönteminin kullanılacağı, hastanın yaşına, skolyozun şiddetine ve diğer sağlık faktörlerine bağlı olarak belirlenir." dedi.

Bir Yorum Bırakın

Popüler Yazılar

Çadır kentte depremzedelerin terzi ihtiyaçları bu bölümde gideriliyor

8 Okunma

BAŞKAN TAHMAZOĞLU ESNAFI ZİYARET ETTİ

8 Okunma

Deprem sonrası moral ve dayanışma buluşmaları

8 Okunma

Toroslar EDAŞ’tan deprem bölgesinde asrın elektrik dağıtım operasyonu

8 Okunma

Halıcılar Hindistan’da Yeni Başarı Öyküleri Yazmak istiyor

8 Okunma

Marquis Wright Gaziantep Basketbol’da

454 Okunma

Barak Futbol Spor Kulübü Kongresini yaptı.

210 Okunma

Sağlık Müdürlüğü'nden Kurban tedbirleri

193 Okunma

AK PARTİ’DE TEMAYÜL HEYECANI YAŞANDI

187 Okunma

İBRAHİMŞEHİR ABA GÜREŞLERİNDE BAŞPEHLİVAN, M. ALPER ASLAN OLDU

168 Okunma

Gaziantep F.K.'da tempo yoğun

1114 Okunma

Yüksek tansiyon neden olur? Yüksek tansiyon nasıl düşürülür? 8 soruda yüksek tansiyon

1034 Okunma

Depremin yıktığı binada ilginç görüntüler ortaya çıktı

957 Okunma

SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE DENGE MERKEZİ KURULDU

945 Okunma

Deprem sonrası moral ve dayanışma buluşmaları

923 Okunma

Nöbetçi Eczaneler

20 Temmuz 2024 Cumartesi Günü Nöbetçi Eczaneler